Tipiski finanšu jautājumi

Tipiski finanšu jautājumi

Tipiski finanšu jautājumi

Cilvēkiem patīk uzdot jautājumus dažādās jomās. Tas pats attiecas arī uz finansēm. Šādus jautājumus visvairāk vienviet var sastapt finanšu intervijās. Šādi intervijas jautājumi un atbildes parasti ir sadalīti vai pa dažādām tēmām – grāmatvedība, korporatīvais finansējums, деньги в украине u.c. Šeit var apskatīt pāris jautājumus un atbildes, kas ir saistīti ar finansēm.

Grāmatvedības jautājumi ir tik pat svarīgi kā visi pārējie. Daži no tiem ir vienkārši, daži ir daudz grūtāki, bet visi no tiem ļauj intervētājiem novērtēt zināšanu līmeni bez vajadzības uzdot sarežģītākus izvērtēšanas vai finanšu jautājumus. Tāpēc esam izvēlējušies visbiežāk sastopamos grāmatvedības jautājumus, kuri jums vajadzētu sagaidīt, pieņemot darbā .

Kāpēc kapitāla izdevumi palielina aktīvus, bet citas naudas plūsmas, piemēram, algu izmaksa, nodokļi, nerada aktīvus, un tā vietā uzreiz izveido izdevumus peļņas vai zaudējumu aprēķinā, kas samazina pašu kapitālu, izmantojot nesadalīto peļņu?

Kapitāla izdevumi tiek kapitalizēti, ņemot vērā to paredzēto ieguvumu grafiku. Piemērs ir limonādes stends, kas uzņēmumam nesīs ieguvumus daudzus gadus. No otras puses, darbinieku darbs dod labumu periodā, kurā algas tiek nopelnītas, un to peļņas izdevumi rodas tikai tad. Tas ir tas, kas aktīvu atšķir no izdevumiem.

Kā īsumā izskatās naudas plūsmas pārskats?

Sāktot ar neto ienākumiem, dažādas būtiskus korekcijas (izmaiņas apgrozāmajā kapitālā, apliktie vai atceltie nodokļi u.c.). To visu izvērtējot var iegūt pamatdarbības naudas plūsmu.

Kas ir apgrozāmie līdzekļi?

Apgrozāmos līdzekļus definē kā īstermiņa aktīvi mīnus īstermiņa saistības. Šis rādītājs informē finanšu pārskata veicēju vai izmantotāju, cik daudz naudas ir saistīts ar uzņēmējdarbību, izmantojot tādus aspektus kā debitoru parādi un krājumi, cik daudz naudas būs nepieciešamas, lai apmaksātu īstermiņa saistības 12 mēnešos, kas ir priekšā u.c.

Vai uzņēmumam ir iespējama pozitīva naudas plūsma, lai gan vienlaikus tas ir ar nopietnām problēmām?

Noteikti, ka jā, bet ne visos gadījumos. Viens no piemēriem ir nepietiekami apgrozāmā kapitāla uzlabojumi – uzņēmums pārdod inventāru un aizkavē maksājumus.

Kā uzņēmumam ir iespējams rādīt pozitīvus neto ienākumus, bet tomēr bankrotēt?
Tas var būt saistīts ar apgrozāmā kapitāla pasliktināšanos, piemēram, palielinot debitoru parādu, vienlaikus samazinās kreditoru parādi.

Kā peļņas vai zaudējumu aprēķins ir saistīts ar bilanci?

Neto ienākumu plūsma tiek pieskaitīta nesalītajai peļņai.

Kādas ir atliktā nodokļa saistības? Kā tās var rasties?

Atliktā nodokļa saistības ir nodokļu izmaksas, par kurām tiek ziņots uzņēmuma peļņas vai zaudējumu aprēķinā, kas šajā periodā faktiski nav samaksāta konkrētās valsts nodokļu institūcijai kas Latvijā ir Valsts ieņēmumu dienests, bet paredzams, ka tā tiks izmaksāta nākotnē. Tas rodas tāpēc, ka tad, kad uzņēmums faktiski samaksā mazāk nodokļos, tie parādās kā izdevumi peļņas vai zaudējumu aprēķinā par konkrēto pārskata periodu. Atšķirības tēriņu izmaksās starp grāmatvedības pārskatu un pārskatu, kas ir paredzēts ieņēmumu dienestam var novest pie ienākumu atšķirībām, kas beigās noved pie atšķirībām nodokļu izdevumos, kas atspoguļoti finanšu pārskatos, un nodokļiem, kas jāmaksā konkrētajai institūcijai, kas nodarbojas ar nodokļu jautājumiem.

Šie ir pāris no jautājumiem, kas bieži vien parādās ne tikai dažādās uzdevumu grāmatās, bet arī intervijās, kur tiek pretendēts uz amatiem, kas ir saistīti ar finansēm, grāmatvedību u.tml. Tāpat ir jāņem vērā, ka daudzi no aspektiem, piemēram, aprēķiniem mainās attiecībā pret jaunajiem noteikumiem, kuriem vienmēr ir jāseko līdzi, lai izprastu notikumus nozarē un attiecīgi savienotu akadēmiskās zināšanas ar praktiskajām (vairāk: http://kredit247.com.ua/кредит-онлайн-на-карту/).


The Sims

The Sims

The Sims ir dzīves simulācijas video spēļu sērija, kuru ir izveidojis EA Maxis. Šīs ir vienas no visvairāk pārdotajām video spēļu sērijām, kuras ir pārdotas vairāk nekā 200 miljonos eksemplāru. Dizaineris Vils Vraits izveidoja šādu virtuālo spēļu māju, zaudējot savas mājas Oaklendā, 1991. gadā. Sākotnēji Maxis valdes direktori bija ļoti skeptiski pret šādu spēļu ideju, un izsniedza tikai nelielu atbalstu turpmāko darbu īstenošanai. Laikā, kad Electronic Arts (EA) pārpirka Maxis uzņēmumu (vairāk: imprumutacum.ro), viņi daudz vairāk atbalstīja The Sims spēles izveidi, uzskatot to par lielu panākumu un paredzēja spēlei lielas nākotnes iespējas. Faktiski, Vils Vraits spēles darbībā norādījis Amerikas patērētāju kultūru. Viņš ir ņēmis arī arhitektūras idejas no pilsētvide, lai izveidotu SimCity spēles dizainu.

Faktiski šai spēlei trūkst jebkādu noteiktu mērķu, izņemot dažas konkrētas versijas. Spēles galvenā stratēģija ir veidot virtuālos cilvēkus, virzot tos pa dzīvi, pildot dažādus uzdevumus un būvējot attiecības. EA kompānija ir izveidojusi vairākas atjaunošanas pakas, kuras papildina spēles versiju ar uzlabojumiem.

Galveno sēriju izlaišanas gadi:

  • The Sims 2000. gadā
  • The Sims Online 2002. gadā
  • The Sims 2 2004.gadā
  • The Sims Life Stories, The Sims Pet Stories 2007. gadā
  • The Sims Castaway Stories, The Sims Carnival 2008. gadā
  • The Sims 3 2009. gadā
  • The Sims Medieval, The Sims Social 2011. gadā
  • The Sims 4 2014. gadā

The Sims spēles veidošanā ir izmantota 2D un 3D grafiskā tehnika. Lai gan spēle notiek tiešsaistes režīmā, spēlētājs var ieslēgt rediģēšanas režīmu, apturēt laiku un pārveidot nepieciešamos objektus. Spēlētāja izveidoto virtuālo cilvēku sauc par Sims. Sākotnēji spēlētājam iz jāizveido sava māja, jāuztaisa savs Sims, ar kuru spēlēs, un tikai tad var sākt darbību. Spēlē ir vairāk nekā 150 priekšmeti, ieskaitot mēbeles un arhitektūras elementus.

Spēlētājs var mijiedarboties ar objektiem un citiem Sims. Viņi var aicināt un uzņemt ciemiņus. Arī tad, kad dalībnieks nav tiešsaistē, Sims spēlē savu dzīvi. Savas dzīves laikā Sims ir spiests meklēt darbu, mācīties un papildināt savs zināšanas lasot grāmata, veidot sev ģimeni un daudz citas reālas darbības. Simsam ir jāveic ikdienas vajadzības, piemēram, higiēnas ievērošana un ēšana, kā arī brīvā laika pavadīšana, iekļaujot dažādas aktivitātes. Protams, kā jau reālā dzīvē, katrai lietai ir jānosaka prioritātes, kā galveno uzsverot ēšanu. Tomēr tāpat kā dzīvē, katram cilvēkam ir nepieciešama socializācija, atpūta un miers. Sims ir jāuztur līdzsvarā ar budžetu, tāpēc nepieciešams darbs un ienākumu avots. Spēles gaita notiek tik aktīvi, ka dalībnieks pilnībā aizmirst par laiku, ko pavada pie sava ekrāna. Visu laiku notiek jaunas darbības un Simsam ir nepieciešamas jaunas komandas.

Spēles fonā skan mūzika, kuru sakomponējuši mākslinieki Jerry Martin, Marc Russo, Kirk R. Casey un Dix Bruce (credite rapide pentru restantieri). Spēles disks satur 37 dziesmas, no kurām 15 dziesmas tika publicētas vien 2007. gadā kā oficiālais The Sims skaņu albums. Lielākā daļa no dziesmām nesatur vokālu izpildījumu, bet dažās no tām ir iekļautas skaņas, kas ir īpaši izveidotajā Sims valodā.

2007. gada 25. maijā iznākusi filma, kas ir balstīta uz The Sims spēles motīviem. Sadarbībā ar 20th Century Fox filma ir redzama plašai publikai. Filma ir balstīta uz reāliem notikumiem par pārdotāko datorspēli vēsturē, ienesot ražotājiem vairāk nekā 1,6 miljardu lielu peļņu.


Ceļvedis, spēlējot tiešsaistes spēli Battlefield

Ceļvedis, spēlējot tiešsaistes spēli Battlefield

Šis raksts ir izveidots spēlētājiem, kuri aizraujas ar dažādu aktīvo spēļu spēlēšanu, kurās iesaistās vairāki dalībnieki vienlaicīgi. Lai dalībnieks varētu pāriet nākošā līmenī, viņam ir jāuzvar savs pretinieks. Kā vienu no šādām multi-dalībnieku spēlēm mēs izvēlējāmies Battlefield 3, tomēr padomi ir saistoši arī līdzīgām kategorijas spēlēm.

1. Esi pacietīgs
Vai tu esi tikko ielādējis savu pirmo spēles versiju un tev ir grūti tajā izdzīvot pat pirmo minūti? Tas nav pārsteigums, jo spēlētāji, kas spēlē pret tevi, ir ar daudz lielāku pieredzi. Iespējams, pārējie spēlētāji jau zina, kā vislabāk izvēlēties ieročus, kurus uzlabojumus pirmos atslēgt. Dalībnieki ar lielāku pieredzi ir jau sen atbloķējuši iestatījumus, kā rezultātā viņi ir spēcīgāki. Viņi pārzina spēli daudz labāk. Taču, apņemoties ar pacietību, ir patiešām liela iespēja, ka spējas uzlabosies.

2. Mācies no savām sakāvēm
Vienīgā un vissvarīgākā lieta, kas ir jācenšas saprast ir – kāpēc tu tiki sakauts, piemēram, iznāci pārāk atklātā redzamības zonā (uz ceļa, lauka u.c.) un tevi pārsteidza snaiperis. Tātad – ko no tā vari mācīties? Nākamreiz pārvietojies neregulāri zig-zag līnijā. Samazināsies iespēja, ka kāds tevi pamanīs un varēs precīzi nomērķēt, jo visu laiku mainīsi pozīciju. Vai tu esi atradis savu mīļāko apmetnes vietu, bet vienmēr tiec nogalināts? Tas ir tāpēc, ka šo tavu taktiku ir atklājuši arī pretinieki. Maini savas apmetnes vietas. Vienmēr padomā par to, no kuras puses nāca šāviens, kā arī kāds ierocis tika izmantots.

3. Praktizējies tiešsaistē
Daži spēlētāji domā, ka praktizējoties bezsaistē, piemēram, spēlējot viena spēlētāja versiju, viņi būs sagatavojušies tiešsaistes spēlēm ar reāliem pretiniekiem. Diemžēl, tā domāt ir pilnīgi nepareizi. Ja tu nevēlies spēlēt ar svešiniekiem, kur nepārzini viņu taktiku, tad vari spēlēt kopā ar draugu, lai aptuveni iemācītos spēles vizualizāciju, ieroču funkcijas. Tomēr praktizēties tiešsaistē ir vislabākais treniņš. Pieņem to, ka spēli varēs saprast tikai ar laiku. Spēlējot bezsaistē, tu nekad nesasniegsi savus reitingus un līmeni, lai stātos pretī labākajiem.

4. Ieroču un iekārtu vadība
90. gadu izveidotajās spēlēs, katrs dalībnieks virtuāli varēja pārnēsāt sev līdzi aptuveni desmit dažādus ieročus vienlaicīgi. Viņi varēja nomainīt pistoles, bazukas, granātas un tā tālāk. Šobrīd, lai padarītu spēles interesantākas, līdzi var pārnēsāt apmēram divus ieročus, bet pārējie ir spēles laikā iegūstami. Spēlētājiem ir jādomā stratēģiski, kuri ieroči noteiktā situācijā ir nepieciešamākie, un tikai tie jāņem sev līdzi. Tad, kad munīcija ir izsmelta, ir jāmeklē jauna. Tas nozīmē, ka pareizs ierocis un tā vadība ir galvenais faktors, lai izdzīvotu kaujas laukā un sasniegtu uzvaru. Ja tu esi iesācējs spēlētājs un nepārzini ne vietu, ne ieroču funkcijas, tad nekas cits tev neatliks, kā daudzas reizes zaudēt un mācīties no kļūdām. Pēc 20 spēlēm tu jau sāksi saprast munīcijas vērtību, kādi ir prioritārie ieroči, kuri būtu jāņem uz kauju. Labs ierocis ir bise, taču jāatceras, ka tai ir īss darbības diapazons un piemērotas tikai tuvām cīņām. Kā viens no standarta aprīkojumiem ir granātas, kuras ir obligāti jāizmanto. Nav jēga būt nogalinātam, ar neizmantotu granātu kabatā, tāpēc izmet to pie pirmās izdevības, kad redzi kaujas sākšanos.

5. Kustība
Efektīva kustība ir būtiska jebkurā spēlē, un nav svarīgi, vai tava prioritāte konkrētā situācijā ir uzbrukt vai izvairīties no mērķa. Stāvēšana dīkstāvē palielina varbūtību tikt nogalinātam, it īpaši no snaiperu uzbrukuma. Kustīgu mērķi ir daudz grūtāk nogalināt, tāpēc nekad nestāvi, ja vien tas nav absolūti nepieciešams. Rūpīgi izvēlies maršrutu, pa kuru dodies uz kādu objektu.

Citus, arī tik pat lietderīgus padomus piedāvā Spānijas mājaslapa.


Populārākās bezmaksas tiešsaistes spēles

Populārākās bezmaksas tiešsaistes spēles

Video spēles nav no tām lētākajām, tāpēc, ja vēlies vakaros izklaidēties ar kādu tiešsaistes spēli, nepieciešams uzmeklēt bezmaksas versiju. Bezmaksas spēles ir tikpat interesantas, variē daudzās kategorijās un versijās, tāpēc nekādā ziņā nenožēlosi, ka neesi nopircis kādu dārgu spēli, un tā vietā spēlē bezmaksas. Lūk,saraksts ar populārākajām video spēlēm kuras tiešsaistē var spēlēt pilnīgi bez maksas, arī tādos portālos kā www.SuperLaina.com

Texas Holdem pokers
Ja esi aktīvs kāršu spēlētājs un nevēlies reģistrēties un piedalīties lielajos pokera mačos, tad droši vari atrast kādu no bezmaksas šīs spēles versijām, tādējādi trenējot savu pieredzi lielajai cīņai. Bezmaksas kāršu spēles visbiežāk ir pret datoru, respektīvi, tu nespēlē pret reālu pretinieku, bet gan programmu. Pokera darbība notiek pie kazino galda, kas sniedz reālistisku vizualizāciju.

Bubble Shooter
Krāsaino burbuļu šaušana ir stratēģiska un izklaidējoša spēle, kuru var spēlēt ikviens. Noteikumi nav pārāk sarežģīti – ir jāmāk tikai kombinēt vienādas krāsas bumbuļi un jāšauj tie, lai pēc iespējas ātrāk pazustu. Krāsaino burbuļu rinda pamazām kāpjas uz leju, tāpēc ir nepieciešama izstrādāta stratēģija, lai pēc iespējas ātrāk nojauktu nākošās līnijas. Kombinācijas var veidot sākot ar 3 krāsu burbuļiem, tomēr, jo lielāka kombinācija, jo vairāk punktus iespējams savākt.

Candy Crush
Ikviens šobrīd zina, un pieļauju, vismaz vienu reizi ir redzējis vai pats spēlējis šo spēli. Krāsainie saldumi, kas jāsavieno vienā kombinācijā, lai tie pazustu. Dažas no spēles versijām ļauj iet līmeni, līdz ir savākti visi nepieciešamie punkti, turpretī citas spēles laukums ir jāatbrīvo apmēram 4 minūšu laikā, bet laiks ir attiecīgi skatoties pēc līmeņa. Šajā spēlē pastāv vairākas papildus iespējas un gājieni, kas neļaus zaudēt saspringtā situācijā. Šādas spēles kā Candy Crush veicina koncentrāciju, domāšanas prasmes, informācijas apstrādi, reakcijas laiku un telpisko orientāciju.

Battleship
Vai tu atceries spēli “Kuģi”, kas agrāk tika zīmēti uz 10×10 rūtiņu papīra, iekļaujot skaitļus no 1 līdz 10 un vārdu kombināciju KARTUPELIS. Tagad ir iespēja nogremdēt pretinieka kuģus arī tiešsaistē. Savā laukumā tev ir jāizvieto dažāda izmēra kuģi: Tankkuģi (5 rūtiņu garumā), Kaujas kuģi (4 rūtiņu garumā), Iznīcinātāji (trīs rūtiņu garumā), zemūdenes (2 rūtiņu garumā), patruļas laivas (1 rūtiņa). Šī spēles versija bezmaksas ir iespējama spēlēt gan mobilajos telefonos, gan datoros.

Scrabble
Populārā spēle, kura drīz būs katras spēļu mīļotāju ģimeņu mājās nu ir plaši izplatīta arī virtuālajā vidē. Populārākas gan ir angļu valodā esošās versijas, tomēr, paskatoties no pozitīvās puses – tas ir lielisks veids kā iemācīties angļu gramatiku un vārdu pareizrakstību. Scrabble spēles noteikumi visur ir vienādi, neatkarīgi kādā valodā tiek spēlēti – jāmēģina atrast pēc iespējas vērtīgāks vārds, no 7 burtu salikuma. Katram burtam ir sava vērtība, kas tiek apkopota, kad ir uzlikts vārds.

UNO
Arī UNO ir ļoti populāra spēle reālā dzīvē, tāpēc, ja ir brīvs vakars un neviens draugs nevar atbraukt ciemos uz spēļu partiju, tad droši atrodi šo bezmaksas versiju un spēlē ar pretiniekiem no visas pasaules. Šī ir viena no TOP5 populārākajām spēlēm visā pasaulē, tieši savu vieglo noteikumu dēļ. Kāršu variācijas ir iespējamas ar cipariem un krāsām, tādējādi veidojot savu taktiku, lai uzvarētu.

Farm
Savulaik, 5 gadus atpakaļ, šī spēle bija ļoti populāra, tomēr pamazām pārņēma citas spēles. Ja tu vēl joprojām esi ieinteresēts šajā spēlē, to var viegli atrast un bezmaksas ielādēt savā datorā. Tu vari paplašināt savu saimniecību, audzēt govis, vistas, cūkas, iekopt sakņu dārzu – nemaksājot nekādu papildus maksu. Šī resursu vadības spēle ir relaksējoša, jautra, bet tajā pašā laikā grūta.

Citas spēles ir apkopojis šis portāls.


Padomi pašiem jaunākajiem video spēļu spēlētājiem

Padomi pašiem jaunākajiem video spēļu spēlētājiem

Video spēļu spēlēšana ir attīstījusies no vienas personas spēlēm ar konsolēm, līdz pat savstarpēji saistītam tiešsaistes tīklam, kurš apvieno miljoniem spēlētāju visā pasaulē. Ņemot vērā šādu plaši pieejamu spēļu daudzumu, vecākiem ir īpaši jāuzmana savi bērni, kuri var veikt nedrošas darbības. Spēles kuras ir jāspēlē ar konsolēm, piemēram Xbox 360 un PlayStation 3 savā ziņā ir daudz drošāka, ja ir runa par bērniem. Jo tiešsaistes spēlēs tiek iesaistīta plaša informācijas apmaiņa starp spēlētājiem, kuras laikā bērni var dalīties ar nedrošu informāciju.

Šeit būs daži galvenie padomi, kas būtu jāzina bērniem, kuri spēlē video spēles.

1. Jātur drošas un tīras ierīces
Tas nenozīmē virspusēji, ka jānoslauka putekļu no datora ekrāna (lai gan arī šis darbs nav peļams), tomēr šajā situācijā svarīgi ir nodrošināt, lai datorā nenokļūst svešas un ļaunprātīgas programmatūras un vīrusi. Nepieciešams regulāri atjaunot aizsardzības iekārtas, lai bērni nevarētu netīšām uzspiest kādu no mirgojošām reklāmām, kas nereti satur ļaunprātīgu informāciju. Pirms sāciet spēlēt spēles, jāpārliecinās, vai dators un spēļu sistēma satur jaunākās operētājsistēmas un programmatūras, ieskaitot anti-vīrusu aizsardzības programmu.

2. Kā paroli vadi teikumu
Spēcīga parole ir kā teikums, kas satur vismaz 12 rakstu zīmes. Koncentrējies uz pozitīvu teikumu vai frāzi, kuru tev pašam būtu viegli atcerēties, piemēram, “Es patīk mūzika”.

3. Nebaidies runāt par nevēlamām ziņām
Sociālās spēlēs, kur ir iesaistīti svešinieki, bieži vien ir iespējama komunikācija savā starpā. Tas nozīmē, ka tev var uzrakstīt kāds svešinieks, ar kuru tu spēlē pretējā partijā. Tomēr nevajadzētu paļauties uz šādiem ziņojumiem un uzsākt garas un svarīgas sarunas, stāstīt kādus noderīgus un personīgus faktus. Nekad neatklāj savu īsto vārdu, atrašanās vietu, dzimumu, vecumu vai citu personīgu informāciju. Izveido savu lietotāja vārdu neskaidru, kas nespēj raksturot tevi pēc dzimuma, kā arī neiesaisti savu vārdu un vecumu. Ja ir radusies situācija, kad kāds vēlas uzzināt par tevi informāciju, aizskar vai citādi ir nevēlams – pastāsti par to uzticamiem pieaugušajiem. Vislabāk, ja tie būtu vecāki.

4. Ziņo par kiberhuligānismu
Uzzini, kā var bloķēt kādu personu, ja gadījumā tā paliek pārāk uzmācīga. Tu vari arī ziņot par kādu spēlētāju, ja viņš ir aizskāris vai citādi nejauki izturējies, bet tādā gadījumā obligāti nepieciešama saglabāta sarakste, kur ir parādīta šāda informācija. Obligāti ir neiesaistīties nekādās vārdu apmaiņās, pretējā gadījumā, pretinieks var sevi uztaisīt par cietušo.

5. Aizsargā savu identitāti
Viena lieta ir nestāstīt par sevi nekādu informāciju, ko pieminēju iepriekš. Bet vēl svarīgāk ir neveikt video zvanus ar web kameras palīdzību vai balss čatus, spēlējot tiešsaistes spēles. Arī savā izveidotajā profilā neievieto savu reālo fotogrāfiju.

6. Spēlē noteiktu laiku
Video spēles var ātri izraisīt atkarību, tāpēc nosaki kādu limitu, cik ilgi spēlēsi spēles. To var nomērīt pēc izietajiem līmeņiem, dzīvību zaudēšanas vai vienkārši pulksteņa stundu skatījumā. Ļoti daudz diskusijas ir vērstas pret ekrānu ietekmi uz bērniem, kur visas kā viens pasaka, ka iznākums nav pārāk labs: veidojas bezmiegs, pasliktinās redze, sākas aptaukošanās, mazkustīgums.

7. Neapstiprini nepazīstamas lietas
Daudzas video spēles ir nepieciešamas ielādēt uz sava datora un palaist programmu. Ja to nevar izdarīt kāds pieaugušais, tad pašam tas ir jāveic divkārši uzmanīgi. Neapstiprini aizdomīgus lejuplādes failus. Daudzas no programmām reklamē un apgalvo, ka var palīdzēt veikt labāk spēli, iegūt lielākas uzvaras un daudz citas kārdinošas lietas, bet tajā pašā laikā saturēt ļaunprātīgus failus.


Tiešsaistes video spēles

Tiešsaistes video spēles

Tiešsaistes spēles ir video spēles, kuras daļēji vai pilnīgi spēlē izmantojot interneta pieslēgumu. Šādas video spēles var spēlēt uz datora, telefona vai atsevišķa ekrāna, kas ir pieslēgts pie interneta pārlūka. Spēļu dizains var būt gan uz vienkārša teksta balstīts, gan iekļaujot sarežģītas grafikas un virtuālās pasaules atveidojumu. Daudzas no spēlēm ir izveidotas tā, lai varētu apvienot vairākus cilvēkus, jeb dalībiekus. Spēlētāji var piekļūt vienai un tai pašai spēlei, tādējādi cīnoties viens pret otru.

Tiešsaistes video spēļu vēsture varētu tikt datēta ap 1970. gadu. Pirmās spēles bija individuālas, un tajās spēlētājs veica attiecīgās darbības, lai pārspētu tikai savus rekordus un gūtu uzvaru. Tehnoloģijām attīstoties, sāka izveidoties arī sociālās tiešsaistes spēles, kurās iesaistījās cilvēki no visas pasaules, lai kopā uzspēlētu. Strauja tiešsaistes video spēļu paplašināšanās bija ap 1990. gadu, kad parādījās tādas ievērojama spēles kā Counter-Strike, The Kingdom of the Winds, Starcraft. Video spēļu konsoles arī sāka saņemt tiešsaistes tīklu funkcijas, un kā vienas no populārākajām bija PlayStation un Xbox.

Šobrīd tiešsaistes spēles ir ieguvušas gan lielu kritiku, gan arī tikpat lielu atbalstītāju pulku. Kritika visbiežāk ir par video spēļu attēlojumu, kā vardarbīgas, necenzētas, azartspēļu virtuālais atveidojums. Šādas spēles nav ieteicams spēlēt bērniem un jauniešiem, taču, lai vai kā no tā censtos izvairīties, arvien vairāk bērni nonāk saskarē ar šāda rakstura spēlēm mūsdienās. Pēc aptaujāto datu analīzes var secināt, ka vairāk nekā 33% pieaugušie vismaz reizi nedēļā spēlē šādas tiešsaistes video spēles kopā ar saviem bērniem. Taču šīs spēles nav vardarbīgas, bet gan vairāk inteliģentas un aizraujošas. Spēles, kurās ir jāiziet kāda noteikta epizode vai līmenis, ļauj vecākiem un bērniem sacensties savā starpā, attīstot komunikāciju un veicinot uzvaras prieku par rezultātiem.

Skatoties uz to, cik populāras paliek video spēles tiešsaistē, arvien vairāk ir jāsāk domāt par savu identitāti un informāciju, kādu mēs uzrādām citiem. Lai izveidotu savu spēlētāja profilu, vienmēr ir jāievada kādi dati, kas, ne vienmēr ir droši. Vecākiem īpaši jāuzmana, ko dara viņu bērni un kādu informāciju viņi ievada savā profilā. Nav ieteicams spēlēšana slaikā lietot video kameru, ja vien nespēlē kopā ar saviem draugiem vai zināmiem cilvēkiem. Pretējā gadījumā, spēlējot ar svešiniekiem, kamerai vēlams palikt izslēgtai. Spēle ir piesaistījusi lielu popularitāti visās pasaules vietās, kas nozīmē, ka nav pieļaujama nekāda rasu diskriminācija un visiem ir tiesības spēlēt tiešsaistes video spēles.

5 fakti par tiešsaistes spēlēm:
1. 59% no visiem amerikāņiem, spēlē tiešsaistē video spēles
2. Vidējais tiešsaistes video spēļu spēlētāja vecums ir 31 gads
3. Vidēji cilvēki sāk spēlēt video spēles no 14 gadu vecuma
4. 48% no visiem spēlētājiem ir sievietes
5. 44% spēlētāji izvēlas spēlēt video spēles savos mobilajos telefonos, bet lielākoties tiek izmantoti lielāki ekrāni, lai ir labāka attēla kvalitāte

Lai gan liekas, ka daudzas video spēles ir izveidotas, lai attīstītu cilvēku prātu un intelekta spējas, tomēr skaidri zināms, ka viss spēļu mārketingā grozās tikai ap naudu. Tu nevarēsi iegūt pašu augstāko rezultātu, ja vien nebūsi iegādājies kādu “superspēju”. 2015.gada dati liecināja, ka tiešsaistes spēļu tirgus visā pasaulē ir vērts 41,4 miljardu dolāru. Nedaudz vairāk kā pirms desmit gadiem šis tirgus maksāja vien 13,8 miljardus dolārus. Video spēļu attīstība pat ir notikusi straujāk nekā viedtālruņu attīstība pēdējo gadu laikā.


8 veidi, kā video spēles kaitē mūsu veselībai

8 veidi, kā video spēles kaitē mūsu veselībai

Pat pats veselākais video spēļu spēlētājs parasti cieš no pirkstu pušumiem vai nogurušām acīm, nodarbojoties ar savu hobiju. Bet zinātnieki arvien cenšas pievērst uzmanību daudz bīstamākām ar veselību saistītām problēmām, ko mums nodara video spēles un konsoles. Dažas pat no šīm veselības problēmām ir dzīvībai bīstamas.

1. Muskuļu sāpes
Lai gan spēlējot Wii vai Xbox nu jau ir iesaistīta aktivitāte, vēl joprojām lielākā daļa video spēļu notiek sēžot priekšā ekrānam, pie tam ar sliktu pozīciju. Pētījumos vairākkārt ir atklāts, ka pārmērīga video spēļu spēlēšana noved cilvēku pie paaugstinātiem muskuļu stīvumiem, it īpaši plecu joslā.

2. Krampji
Lūk pētījums, kas sniedz zinātniskus pierādījumus, par video spēļu izraisītajiem krampjiem: saskaņā ar “Neiroloģija, Neiropsiholoģija un Psihiatrija” žurnālā publicēto rakstu tika uzrādīta sakarība, ka 29% no epilepsijas pacientiem, spēlējot video spēles, cieta ar biežām krampju problēmām. Lai gan nav pierādījumu, ka video spēles var izraisīt pašu epilepsijas saslimšanu, tomēr stress, nogurums un hiperventilācija video spēļu laikā var izraisīt krampjus bērniem, kuri slimo ar epilepsiju.

3. Aptaukošanās
Mērot cilvēkus ķermeņa kopējas masas indeksa mērogā, tika aprēķināts, ka aptuveni viena trešdaļa no amerikāņiem ir vērojama aptaukošanās un tas lielā mērā ir saistīts ar sliktu uzturu un mazkustīgu dzīvesveidu. Tieši pusaudžu vidū šāda aptaukošanās tiek saistīta ar pārmērīgu video spēļu spēlēšanu. Bērniem, vecumā no 1 līdz 12 gadiem, pēc datiem tika secināts, ka televizora skatīšanās praktiski nav saistīta ar svara pieaugumu, toties video spēļu izmantošana gan.

4. Agresivitāte
Daudzi pētījumi jau sen ir pierādījuši, ka vardarbīgas video spēles padara jauniešus mazāk iejūtīgus pret vardarbību. Faktiski tas ir bīstami visai sabiedrībai kopumā, jo jaunā paaudze ir vairāk vardarbīga, ko pierādīja pētījums, kurā jauniešiem tika rādītas dažādas vardarbīga rakstura fotogrāfijas. Tie jaunieši, kuri ikdienā spēlēja vardarbīgas video spēles, praktiski neizjuta nekādu līdzjūtību pret šiem attēliem.

5. Zemas zināšanas
Daudzi vecāki var piekrist, ka bērni velta ievērojami vairāk laika, spēlējot video spēles, nekā pildot skolai paredzētos darbus. Jo īpaši tiem bērniem, kuri spēlēja vardarbīgas video spēles, tika konstatētas lielākas koncentrēšanās problēmas, kam seko lielāks kritums akadēmiskajos sasniegumos. Arī tad, ja bērniem ir uzlikts uzdevums, no sākuma izpildīt mājas darbus un tikai tad pievērsties citām lietām – skolai paredzētie darbi tiek izdarīti pavirši un lielā steigā, lai tikai tiktu pie spēlēm.

6. D vitamīna trūkums
Saskaņā ar pediatru ziņojumiem, septiņiem no 10 bērniem ir D vitamīna deficīts. Zināms, ka D vitamīnu var iegūt no saules gaismas, tāpēc, tikai loģiski, ka video spēļu spēlēšana kavē saņemt šo vitamīnu.

7. Izmaiņas ārējā izskatā
Jā, video spēles ir saistītas arī ar ārējā izskata izmaiņām. Skolas bērniem, kuri pārmērīgi ilgi spēlē video spēles daudz izteiktāk vērojami vērojami tumšie loki ap acīm. Viņi pavada negulētas naktis augšā, lai spēlētu video spēles, tādējādi neiegūstot pilnvērtīgu un kvalitatīvu miegu. Bērni jūtas noguruši, āda ir bāla un nav starojoša. Tāpat arī izteikti vērojama slikta stāja, ko ietekme pārmērīgi ilga sēdēšana pie ekrāniem nepareizā pozā.

8. Miega trūkums
Video spēles vajadzētu ierobežot līdz vienai stundai dienā, tomēr pat paši lielākie spēlmaņi tām velti kā minimums 3 stundas. Kopā ar paaugstinātu spēļu iedarbību, tiek atņemts nepieciešamais miegs, it īpaši jauniešu vidū. Un diemžēl, lai samazinātu spēļu laiku, jaunieši izvēlas samazināt savu miegu.


Video spēles- plusi un mīnusi

Video spēles- plusi un mīnusi

Video spēles iekļūst mūsu smadzenēs un atmiņā, tās bojā redzi, tās padara cilvēku vardarbīgu.. šādas video spēļu ietekmes klišejas ir populāras katra kritiķa runā. Bet vai šie fakti savienojas ar faktisko zinātni un pierādījumiem? Lai gan kopš 1970. gada, kad tika izgudrotas spēļu konsoles, video spēļu pasaulē ienāca arī vardarbīgas ainas, tomēr pastāv neskaitāmi pētījumi par pretrunīgiem secinājumiem par to, vai video spēles patiešām kaitē cilvēka garīgajai un fiziskajai veselībai. Šeit esam apkopojuši visvairāk pētītos faktus, kas daudziem ir licies tikai par mītu.

Pluss: Video spēles attīsta mūsu smadzenes
2013. gadā vērienīgu pētījumu veica psihologs Simone Kühn par to, kā video spēles ietekmē jauniešu smadzenes. Psihologs pētījuma laikā lika jauniešiem spēlēt katru dienu pusstundu Super Mario, veselus divus mēnešus. Pētījuma rezultātā viņš konstatēja, ka vairākās vietās pelēkās vielas (šūnas) ievērojami paplašinās. Frontālā garozā ir smadzeņu daļa, kas atbild par kognitīvām funkcijām, tostarp stratēģisko domāšanu un informācijas kontrolēšana un izzināšana. Spēlējot Super Mario jauniešiem attīstījās atmiņas spējas, telpiskā navigācija un augstas prognozēšanas spējas.

Mīnuss: Video spēles padara cilvēkus vairāk vardarbīgus
Video spēļu spēlētāji, kuri aizraujas ar šaušanas kategorijas spēlēm, visbiežāk ir vairāk agresīvi, kad arī nespēlē šīs spēles. Pastāv ievērojami lielāks risks, ka tieši šie cilvēki izdarīs noziegumu. Amerikas Psiholoģijas asociācijas doktori, veicot pētījumu, kura gaitā centās noskaidrot, vai šādas spēles var ietekmēt cilvēka uzvedību, gala rezultātā secināja. Ka pastāv konsekventa saistība starp vardarbīgām spēlēm un pieaugošo agresīvo uzvedību. Spēlējot šādas spēles, cilvēkiem pazūd empātija, samazinās sociālās spējas un jutīgums pret agresiju kā tādu. Viņi paši neizjūt, ka viņi ir agresīvi. Ir veikti vismaz 300 dažādi pētījumi, lai tieši apzinātu šo saistību. Lai gan ir dažas atšķirības starp atsevišķiem pētījumiem, tomēr vispārīgais modelis ir pierādījis, ka šie secinājumi ir patiesi un vērā ņemami.

Pluss: Video spēles padara mūs laimīgākus un pašpārliecinātākus
Cilvēkiem ir spēcīga vajadzība justies kompetentam – spēļu apgūšana un progress augšā pa līmeņiem palīdz mums šo vajadzību pilnveidot. Spēlētāji jūtas laimīgi, kad ir izgājuši kādu konkrēto līmeni. Viņi iegūst lielu pieredzi, kā arī ar to dalās ar citiem spēlētājiem, tādējādi iegūstot pašpārliecinātību. Video spēļu spēlēšana kopā ar ģimeni vai draugiem var lieliski papildināt kopīgos brīžus, jo nepastāv tikai vardarbīgas spēles, kuru ietekme nav pozitīva.

Mīnuss: Video spēles padara cilvēkus mazāk iejūtīgus
Pagājušā gadā veiktais pētījums secināja, ka jaunie vīrieši, kas spēlēja vardarbīgas video spēles (piemēram, Grand Theft Auto) izrādīja zemākas empātijas pret sievietēm, nekā tie, kuri spēlēja vairāk labdabīgas spēles. Spēlē Grand Theft Auto sievietes tiek raksturotas kā seksuāls objekts, tādējādi pusaudžiem tiek rādīts slikts paraugs pret sievietēm. Pētījuma gaitā šādiem pusaudžiem, kas spēlēja vardarbīgu spēli un labdabīgu spēli, tika parādītas fotogrāfijas, kurās sievietes tika attēlotas kā upuri no vardarbības ģimenē. Tie pusaudži, kuri spēlēja Grand Theft Auto videospēli, izjuta ievērojami zemākas simpātijas un līdzjūtību, apskatot šos attēlus. Daudzi cilvēki, kas apskatītu šādas fotogrāfijas, izjustu bailes un līdzjūtību. Psihologi uzskata, ka lielā mērā skolēni jūtas viņu spēļu varoņu lomā – kas ir visnepatīkamākais atklājums šī pētījuma gaitā. Ja mēs redzam filmu ar vardarbīgu raksturu, tā ir zināma distance no realitātes, bet, spēlējot video spēles, mēs fiziski vadām savu virtuālo personāžu, kontrolējot visas rīcības – arī vardarbību.


Video spēļu žanri

Video spēļu žanri

Video spēļu žanri ir apvienoti pa kategorijām, kuros spēlēm ir līdzīgas pazīmes. Lielākā daļa spēles ietilpst vienā konkrētā kategorijā. Tomēr pastāv daudzas spēles, kurām ir vairākas pazīmes, kuras varētu ielikt gan vienā, gan otrā kategorijā vienlaicīgi. Lai klasificētu kādu spēli, ir nepieciešami pat sīkāki izdalījumi, tāpēc tiek ieviestas apakšnozares. Zemāk ir saraksts ar biežāk sastopamiem video spēļu žanriem.

Šaušanas spēles
Viena no vecākajām video spēļu klasifikācijām ir klasiskā šaušanas spēle. Šaušanas spēļu saknes ir meklējamas 60.tajos gados. Šaušanas kategorijā ietilpstošās spēles visbiežāk prasa spēlētājam atvairīt ienaidnieka uzbrukumu vai priekšmetus, lai izdzīvotu un turpinātu līmeni. Šīs spēles iedalās vēl divās apakškategorijās – vertikālās un horizontālās. Taču pastāv arī darbība, kas kustās jebkurā virzienā, piemēram, asteroīdu šaušana. Klasiski šaušanas spēļu piemēri ir Galaga, R-Type, Phoenix, Space Invaders, Tempest, Xevious un Zaxxon.

Piedzīvojumu spēles
Vēl vienas no pirmajām video spēlēm, īpaši uz datoru platformas. Sākotnēji šīs bija uz teksta balstītas spēles, piemēram Zork. Tomēr arvien pieauga vizualizācija un spēles kļuva daudz pieprasītākas. Spēļu taktika parasti it doties piedzīvojos, meklēt kādus pazudušus priekšmetus, izvairīties no objektiem un daudz citi. Kā populārākās piedzīvojumu spēles varētu pieminēt Indiana Jones, Monkey Island, Myst, Police Quest un Syberia.

Puzles
Daudzos veidos, puzles video spēles ir ļoti līdzīgas tradicionālajai puzlei. Kā viens no pirmajiem puzles spēļu veidiem varētu būt 90.to gadu jauniešu vidū populārajam Tetrim. Tāpat citas populāras spēles ir Intelligent Qube, Puzzle Bobble un Mercury.

Simulācijas spēles
Pēc savas būtības, simulācija spēles ir precīzi atveidota reālā pasaule. Tās laikā cilvēks vada savu izveidoto spēļu personu un dzīvo viņa dzīvi. Piemēram, SimCity ir populārākā simulācijas spēle, kuras laikā spēlētājs var audzināt ģimeni, taisīt pusdienas, doties uz darbu, mācīties. Simulācijas spēles ir radošas un ļauj ieskatīties dzīvē no cita skatu punkta.

Stratēģiskās un taktikas spēles
Tāpat kā simulācijas spēles, stratēģiskās spēles ir mēģinājums iekarot reālisma sajūtas, kuras piedzīvo spēlētājs. Spēlētājs kontrolē savu izveidoto avatāru, lai iegūtu līmeņa paaugstinājumu vai papildus labumus. Kā viena no populārākajām šāda veida spēlēm bija Worms, kuras laikā tārpi cīnījās un veidoja taktiku, lai iznīcinātu pretinieku.

Sporta spēles
Kā jau varētu iedomāties, sporta spēles imitē kādu no sporta veidiem. Daudzas no tām iekļauj tādus aspektus, kas var palīdzēt arī reālā dzīvē. Piemēram, spēlējot virtuālo tenisu, cilvēks var labāk apgūt tehniku, var arī trenēt savas spējas, jo visu laiku ir jālēkā līdzi un reāli jāizpilda katrs sitiens arī dzīvē. Lielākā daļa komandu spēles ļauj stratēģiski izveidot spēcīgu komandu, redzot katra spēlētāja ieguvumus spēlē.

Cīņas spēles
Šajā kategorijā visbiežāk ir spēles, kurās piedalās divi spēlētāji un cīnās viens pret otru. Viens no spēlētājiem vinnē, otrs attiecīgi zaudē. Ir arī spēles, kas ietver spēlēšanu vienas personas režīmā, tomēr, kopā ar draugu vienmēr cīņas spars palielinās un ir daudz interesantāk. Kā piemērus šai kategorijai var minēt Street Fighter, Soul Calibur, Mortal Kombat, Tekken un Virtua Fighter.

Deju, ritma spēles
Jautriem draugu vakariem šīs ir interesantas spēles, kā izklaidēties. Uzliekot šo spēli, katram dalībniekam ir iespēja kustēties līdzi deju ritmā un iegūt punktus par pareizām kustībām. Tāpat interesantas ir spēles, kur jālēkā pa attiecīgiem laukumiem, tādējādi sinhronizējot mūziku. Pati populārākā spēle, kas jāpiemin kā deju spēļu piemērs ir Dance Dance Revolution.


Video spēļu priekšrocības

Video spēļu priekšrocības

Vai video spēles ir labas vai sliktas priekš cilvēka? Tām var būt abi efekti. Kad iet runa par bērniem un vide spēlēm, visi vecāki sarauc pieri un uzskata, ka tā ir slikta laika pavadīšana, kā arī veselības bojāšana. Video spēļu spēlēšana un mediju ietekme bieži vien tiek vainota bērna agresivitātes un uzvedības jautājumos. Tomēr neskatoties uz to, ir daudzi zinātnieki un psihologi, kuri uzskata, ka video spēlēm faktiski ir arī daudz priekšrocības – kā galvenā no tām tiek uzskatīta izglītība. Video spēles faktiski iemāca bērniem augsta līmeņa domāšanas prasmes, kas viņiem būs vajadzīgas nākotnē.

Saskaņā ar pētniekiem un bērnu speciālistu redzējuma, esam izveidojuši galvenās video spēļu priekšrocības:

1. Video spēles iepazīstina cilvēku ar jaunākajām tehnoloģijām un tiešsaisti. Šobrīd mēs dzīvojam augstas tehnoloģijas piepildītā sarežģītā pasaulē. Zēni daudz ātrāk izrāda interesi par dažādām spēlēm, jo tajās ir iesaistītas arī mašīnas. Tomēr arī meitenēm ir jāiepazīstas ar jaunākajām tehnoloģijām, tāpēc spēļu variācija ir dažāda, arī iekļaujot dzīvnieku un ģimeniskas tēmas, kas būtu saistošākas meitenēm.

2. Video spēles ir saistošas gan bērniem, gan pieaugušajiem, un tās var spēlēt kopā. Tas nozīmē arī kopīga laika pavadīšana, spēlējot konkurējošu spēli, izrunājot visus gājienus, piepildot istabu ar smiekliem. Video spēles varētu būt kaut kas kopīgs, ko ģimene var darīt kā tradīciju – kad bērns zina vairāk nekā jūs, viņš var iemācīt dažus trikus, un sniegs viņam gandarījumu par sevi. Tā arī ir iespēja novērtēt bērna prasmes un talantus.

3. Video spēles padara mācīšanos par jautru aktivitāti. Izaicinājums uzvarēt, nāk kopā ar daudz krāsainiem elementiem, skaņas efektiem un daudz ko citu, kas piesaista uzmanību. Un, ja tajā pašā laikā var iemācīties ko noderīgu, piemēram, valodu, tad ieguvumi būs acīmredzami. Mūsdienās bērni ļoti ātri iemācās angļu valodu, ja viņi jau ir spēlējuši kādu spēli, kas pārsvarā ir angliski.

4. Spēlējot tiešsaistē video spēles var iegūt jaunus draugus visā pasaulē. Dažkārt tiek uzskatīts, ka azartiskie spēlētāji ir izolēti četrās sienās un neko citu neredz kā tikai monitoru. Tomēr, mūsdienās spēles, kuras notiek tiešsaistē piedāvā iespēju arī iepazīties ar citiem spēlētājiem. Tā ir pavisam jauna veida socializēšanās, kurā spēlētāji pat strādā kopā, lai atrisinātu dažādas problēmas. Aptuveni 70% no spēlētājiem spēlē kopā ar kādu draugu.

5. Spēles laikā patstāvīgi mainās darbības, un spēlētāji ir spiesti pieņemt jaunus lēmumus pāris sekunžu laikā. Tas nozīmē, ka laika gaitā viņi attīsta lieliskas reakcijas spējas, un daudz ātrāk prot pieņemt svarīgus lēmumus. Kā apstiprināja pētījums, tad spēlētāji, kuri ikdienā spēlēja straujas reakcijas spēles, par 25% ātrāk varēja reaģēt uz jautājumiem un attēliem, kas tika parādīti, nekā tie cilvēki, kuri nespēlēja video spēles. Tāpat arī video spēļu spēlētājiem uzlabojas redzes atmiņa, un, kā parādīja pētījumi, tad šie cilvēki spēja atcerēties sešas kartiņas, kad tika sajaukta to secība, attiecīgi kamēr nespēlētāji varēja atcerēties tikai četras.

6. Ļoti daudz video spēlētāj atzīst, ka viņi spēlē spēles, lai samazinātu stresu un dusmas. Pētījumā, kurā tika apkopoti dati par sirdsdarbības ritmu video spēļu spēlētājiem, tika secināts, ka sešu mēnešu laikā adrenalīna līmenis samazinājās vairāk nekā uz pusi. Salīdzinot ar cilvēkiem, kuri nespēlēja video spēles vispār, pēc darba bija noguruši un nekā nespēja atvieglot savas emocijas. Turpretī video spēļu spēlētāji visas emocijas “izgāza” spēles laikā, tādējādi kļūstot mierīgāki un ar pavisam citām domām.